AMM

Kilar w Polskiej Bibliotece Muzycznej

Dzień 90. urodzin Wojciecha Kilara Polska Biblioteka Muzyczna uhonorowała premierą drugiej animacji, będącej kontynuacją serii rozpoczętej w 2021 roku. PBM, jako wyjątkowe pod względem zasobów miejsce w sieci, od kilku lat gromadzi zdigitalizowane zbiory znajdujące się w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nuty, ikonografie… To wciąż nie wszystko! Polskie Wydawnictwo Muzyczne kontynuuje projekt „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego”, stale uzupełniając i rozszerzając możliwości portalu. Od 2017 roku Polska Biblioteka Muzyczna znajduje swoje miejsce obok największych bibliotek cyfrowych, takich jak Polona, Europeana czy – od niedawna – Kronik@. Wśród zasobów PBM znalazł się pokaźny katalog dzieł Wojciecha Kilara, dlatego w jubileuszowym roku urodzin kompozytora to właśnie jemu została poświęcona animacja, będąca drugą w serii realizowanej przez nagradzane TOFU Studio (proces digitalizacji nut – tak ważny dla ich przetrwania – został przedstawiony w pierwszej części przypomocy animowanych postaci Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i… wspomnianego Wojciecha Kilara).

W najnowszym materiale Kilar zabiera widzów na Orawę, skąd czerpał inspirację do stworzenia jednego ze swoich najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych dzieł. To stamtąd widz udaje się do siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, gdzie w sposób szczegółowy ma szansę zapoznać się z procesem wydawniczym oficyny. Nie brakuje tutaj też wspomnianej digitalizacji materiałów nutowych. Co ciekawe, historia opowiedziana jest z perspektywy… nut! To spotkanie, które naprawdę warto przeżyć:

Wydawnictwa Muzycznego znajdują się nuty dzieł skomponowanych od średniowiecza do współczesności, zbiory ikonograficzne (fotografie i grafiki prezentujące m.in. codzienne życie kompozytorów, fotografie teatrów i oper), reprodukcje korespondencji i rękopisów muzycznych, afisze i programy koncertowe oraz wycinki prasowe. By przeglądać i pobierać zdigitalizowane zbiory wystarczy utworzyć bezpłatne konto na portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej i zalogować się.

Zasoby zgromadzone w PBM przeznaczone są dla każdego: zarówno instytucji, jak i osób prywatnych. Projekt kierowany jest nie tylko do odbiorców zawodowo związanych z muzyką, ale również do uczniów, studentów kierunków humanistycznych, melomanów oraz wszystkich żywo zainteresowanych kulturą.

Zachęcamy do odwiedzenia strony: polskabibliotekamuzyczna.pl oraz profilu PBM na Instagramie.

 Projekt „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – kontynuacja” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Category: AMM

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.