AMM

AMM poleca: Zostań z nami. 4. Przegląd Piosenki Przegiętej na majówkę w Katowicach

Przegląd Piosenki Przegiętej, czyli festiwal queerowej muzyki, dragu i burleski powraca do Katowic w rozszerzonej, sześciodniowej odsłonie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 3 maja pod hasłem „Zostań z nami”.

Przegląd Piosenki Przegiętej to impreza dedykowana sztuce tworzonej przez osoby ze społeczności LGBT+: przede wszystkim muzyce, burlesce i dragowi. Organizatorki używają słowa „przegięcie” jako swojskiego odpowiednika angielskiego „queer”. – Przegięcie to przesada, radosne odstawanie od normy, ale czasem też niedopasowanie czy łamanie tabu. Chcemy dać przestrzeń twórczości, która właśnie jest taka: przegięta w każdym znaczeniu tego słowa – mówi stojący za wydarzeniem kolektyw Śląsk Przegięty.

Koncerty i dj-sety w Królestwie

Dwa pierwsze dni wydarzenia (28-29 kwietnia) zdominują imprezy w katowickim klubie Królestwo. Wieczory wypełnią drag shows, koncerty i dj-sety, a na scenie łącznie pojawi się około czterdziestu osób. Jedną z gwiazd koncertowych będzie Raf Skowroński, który swoją karierę muzyczną zaczynał w katowickim zespole Jóga. Raf ukończył kierunek Popular Music na londyńskiej uczelni Middlesex University, w ubiegłym roku wydał debiutancką ep-kę w wytwórni Kayax, a obecnie przygotowuje swój pierwszy solowy album.

Z wyjątkowym koncertowym show w towarzystwie tancerzy przyjedzie jedna z najpopularniejszych polskich drag queens Shady Lady, która wykona utwory ze swojego albumu „Pokussa na parkiecie”. Swój koncert da też HMK69, autorka internetowego hitu „Piwo Tesco”, która w swojej twórczości miesza tak odległe gatunki jak hyperpop, disco polo czy metal. Wśród dj-ów pojawi się m.in. sięgający do dźwięków starych konsol i komputerów Hajnowisko. Kolejne gwiazdy zostaną ujawnione wkrótce.

Drag shows i burleska

Specjalnie na Przegląd Piosenki Przegiętej unikatowe drag show szykują osoby związane z kolektywem Śląsk Przegięty. Przegięte Duety będą okazją do zobaczenia lokalnych drag queens, drag kingów i drag queerów występujących w parach. Wystąpią Focus Pocus i Ivona DeVorche, Duperella i Porny Quing, Kapitan Fineassz i River the Drag Queer, Killer Curves i Miss Basic oraz Hipstra Ferment i Wesoła Felka. W finale pojawi się również najstarsza śląska drag queen Tara.

We współpracy z Lady AnnMart, jedną z czołowych polskich nauczycielek i performerek burleski, organizatorki przygotowują show pod nazwą Śląska Scena Burleski. Pojawią się na niej m.in. Gąsiu, oraz Lady Fox.

Program dragowo-burleskowy uzupełniony będzie o showcase prezentujący najciekawsze talenty polskiej sceny queerowej oraz debiutujące performerki ze Śląska. – Scena otwarta dla osób początkujących zawsze była ważnym elementem naszych wydarzeń i to się nie zmienia, pomimo, że festiwal się rozrasta – mówią organizatorki.

Występy w klubie Królestwo w dniach 28 i 29 kwietnia będą biletowane. Dwudniowe bilety w cenie 99 zł (I pula), 129 zł (II pula) lub 169 zł (bilet sponsorski, dla osób, które chcą wesprzeć wydarzenie większą kwotą) dostępne są na platformie Going.

https://goingapp.pl/wydarzenie/4-przeglad-piosenki-przegietej/kwiecien-2023

Zostań z nami!

Tegoroczny Przegląd Piosenki Przegiętej odbędzie się pod hasłem „Zostań z nami”. Organizatorki zachęcają do pozostania w Katowicach po dwóch imprezowych dniach i dołączenia do wspólnych spotkań, warsztatów i działań, które wypełnią czas aż do 3 maja. Wszystkie wydarzenia poza klubem Królestwo będą bezpłatne. Pełny program warsztatowy ogłoszony zostanie wkrótce.

Wszystkie bieżące informacje o festiwalu znajdują się w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/453855316866417/

Partnerstwa: Królestwo, Teoria, Black Woolf, Śląski Ruch Klimatyczny, Lula Pink

Matronaty: Duma Magazyn, Pozqueer, Radio Klang

Projekt powstaje dzięki wsparciu Funduszu dla Odmiany.

Category: AMM

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.