HEARTrockowanie to niezwykła akcja muzyków, którzy jednoczą się w słusznej sprawie, by pomóc chorym dzieciom. Za tym wszystkim stoi menedżerka zespołu The Kroach (i co podkreślamy a także się tym chwalimy, nasza absolwentka) Claudia Antoszewski. Claudia, mimo zaawansowanych przygotowań do drugiej edycji koncertu (który odbędzie się 22 lutego) znalazła dla nas czas i opowiedziała o kulisach organizacji wydarzenia, któremu AMM patronuje.
Claudia, jaka jest geneza powstania koncertu HEARTrockowanie?
Kilka lat temu, będąc jeszcze w liceum, zorganizowałam szkolny Festiwal Muzyczny, który zrzeszał młodzieżowe zespoły z całej Warszawy. Podczas jego trwania poznałam zespół, którym zajmuję się do tej pory, czyli The Kroach. Właściwie od tamtego czasu tlił się we mnie pomysł, żeby znów zorganizować coś własnego i dopiero w ubiegłym roku odważyłam się ponownie spróbować- tym razem na dużo większą skalę. Obracam się głównie w środowisku rockowo-metalowym, więc formuła koncertu rockowych hitów była dla mnie naturalnym pierwszym pomysłem, który z chęcią zaakceptowali także chłopaki z zespołu.
Czy kiedy organizowałaś koncert myślałaś, że będzie to impreza cykliczna, czy to sukces pierwszej edycji o tym zdecydował?
Z góry założyłam, że HEARTrockowanie będzie imprezą cykliczną, a sukces pierwszej edycji tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że było to słuszne założenie.
Opowiedz, przedstaw muzyków biorących udział w akcji.
Gospodarzem wieczoru jest zespół The Kroach, w składzie Jasiek Popławski, Dominik Kublik, Kuba Oleszczuk i Mateusz Lewandowski- to oni prowadzą cały trzygodzinny koncert i zapraszają na scenę poszczególnych gości. Za klawiszami wspiera ich Mirek Skorupski (White Highway, Soundforged), który grał też z nami w ubiegłym roku i nauczył się wtedy 30 utworów w dwa tygodnie! Na scenie ponownie pojawi się również dwóch muzyków, znanych głównie ze Studia Accantus- Paweł Izdebski oraz Paweł Skiba (Goosebumps). Drugi rok z rzędu będzie można też zobaczyć Rafała Inglota, bębniarza Groove Section, znanego na pewno wszystkim fankom Michała Szpaka. W projekt zaangażowali się także Juan Carlos Cano- wokalista Last Of The Real, Enclose oraz zwycięzca The Voice Of Poland 4., jak również finalista tegorocznej edycji, leader tarnowskiej grupy K.A.C- Maks Kwapień. Będziemy gościć także artystów zagranicznych- prosto ze Szwecji przyleci do nas Gabriel Keyes, młody i charyzmatyczny wokalista glam metalowego Crashdïet. Z Wielkiej Brytanii zaprosiliśmy natomiast Kiera Kempa, znanego obecnie jako Inklings, a wcześniej jako wokalistę Fearless Vampire Killers. Ponadto pojawią się także Michał Lonstar- jeden z najbardziej znanych muzyków country w Polsce, Janek Więckowski- wokalista Unemployed Lovers, który ma na swoim koncie między innymi trasę po USA u boku Piotra Rubika, a także cały zespół Wolf Spider- Wilczy Pająk- kompozytor i aranżer Piotr Mańkowski, Beata Polak, która udziela się także między innymi u norweskiego JORN’a, Przemek Marciniak oraz Mariusz Przybylski. W sumie osiemnastu artystów, o wielkich sercach.
Jakie były kryteria doboru tychże artystów?
Szukaliśmy artystów, którzy nie zamykają siebie w określonych ramach i normach, tylko podejmują się nowych muzycznych wyzwań, a przy tym chętnie wspierają akcje charytatywne.
Opowiedz też proszę na co głównie przeznaczone są dochody z koncertu, do kogo trafiają, jak dowiadujesz się, docierasz do potrzebujących dzieciaków?’
Dochód z koncertu, a także festiwalowego sklepiku przekazujemy na cele charytatywne.
Podczas pierwszej edycji wspieraliśmy Tomka Panka, małego chłopca z Rzeszowa, podopiecznego Fundacji Dzieciom- Zdążyć z Pomocą, zmagającego się z licznymi problemami neurologicznymi. Dzięki zaangażowaniu artystów i publiczności, udało nam się zgromadzić 8444,37 zł na leczenie i rehabilitację Tomcia. Bohaterką obecnej edycji jest natomiast przeurocza Michalina Bruhn- dwuletnia Radomianka, która to od urodzenia cierpi na SMA, czyli Rdzeniowy Zanik Mięśni. Jedynym lekiem, który przeciwdziała rozwojowi tej choroby jest Spinraza, nadal nierefundowana w Polsce. Zachęcam więc przy okazji do podpisania petycji o refundację terapii na SMA w naszym kraju: www.petycjeonline.com/petycja_sma. Jeżeli chodzi o to, jak docieramy do potrzebujących dzieciaków- Tomcio jest synkiem tak zwanych „znajomych znajomych”, natomiast Miśkę po raz pierwszy zobaczyliśmy na portalu pomagam.pl i odezwaliśmy się do Jej rodziców, Ewy i Marcina, którzy bardzo pozytywnie podeszli do naszej akcji.
Koncert z nazwy jest imprezą rockową, jednak wiem, że artyści wykraczają poza ten nurt. Planujesz w przyszłości jakieś niespodzianki gatunkowe.
Myślę, że właśnie fakt, iż dołączają do nas muzycy zupełnie niezwiązani na co dzień z cięższymi brzmieniami, jest niespodzianką gatunkową. Mamy artystów, którzy na ogół obracają się w stylistyce rockowej, jak Gabriel Keyes czy Juan Carlos Cano lub Maks Kwapień, a z drugiej strony mamy też Pawła Izdebskiego, którego zazwyczaj słyszymy w coverach utworów musicalowych, piosenek Disneya albo we własnej blue-popowej (jak sam ją określa) twórczości. Na HEARTrockowaniu w spokojnym Pawle budzi się jego dawno uśpiona dusza rockmana (nie każdy wie, że kiedyś śpiewał w kapeli metalowej;)). Mamy też Pawła Skibę, który na co dzień jest członkiem zespołu acapella- Goosebumps, a u nas rozgrzewa widownię, śpiewając Cherry Pie i rzucając kurtkę w publikę. Bardzo ciekawymi postaciami są również Janek Więckowski, śpiewający w melancholijnym Unemloyed Lovers ,Michał Lonstar, kompozytor, filmoznawca, tłumacz symultaniczny i do tego muzyk country, jak również Brytyjczyk- Kier Kemp, który po odejściu z rockowego FVK, zaczął własny projekt, który łączy w sobie indie rock, pop i elektronikę.
Czy myślisz już o kolejnej, trzeciej edycji i czy są plany, że koncert odbywał się częściej niż raz w roku?
Jak najbardziej, powoli myślę nad repertuarem i nad muzykami, do których mogłabym się odezwać. Plany na to, żeby koncert odbywał się więcej niż raz w roku tlą się z tyłu głowy, myśleliśmy z chłopakami o małej trasie po kilku miastach, ale na ten moment skupiamy się na tym, żeby jeden koncert był w stu procentach dopracowany!
Dzięki serdeczne za rozmowę i trzymamy kciuki za powodzenie tego niezwykłego koncertu!
Rozmawiał Przemek Kubajewski
Szczegóły dotyczące lutowej edycji HEARTrockowanie znajdziecie tutaj.