Wywiad Akademii #18 – Claudia Antoszewski

HEARTrockowanie to niezwykła akcja muzyków, którzy jednoczą się w słusznej sprawie, by pomóc chorym dzieciom. Za tym wszystkim stoi menedżerka zespołu The Kroach (i co podkreślamy a także się tym chwalimy, nasza absolwentka) Claudia Antoszewski. Claudia, mimo zaawansowanych przygotowań do drugiej edycji koncertu (który odbędzie się 22 lutego) znalazła dla nas czas i opowiedziała o kulisach organizacji wydarzenia, któremu AMM patronuje.

Claudia, jaka jest geneza powstania koncertu HEARTrockowanie?

Kilka lat temu, będąc jeszcze w liceum, zorganizowałam szkolny Festiwal Muzyczny, który zrzeszał młodzieżowe zespoły z całej Warszawy. Podczas jego trwania poznałam zespół, którym zajmuję się do tej pory, czyli The Kroach. Właściwie od tamtego czasu tlił się we mnie pomysł, żeby znów zorganizować coś własnego i dopiero w ubiegłym roku odważyłam się ponownie spróbować- tym razem na dużo większą skalę. Obracam się głównie w środowisku rockowo-metalowym, więc formuła koncertu rockowych hitów była dla mnie naturalnym pierwszym pomysłem, który z chęcią zaakceptowali także chłopaki z zespołu.

Czy kiedy organizowałaś koncert myślałaś, że będzie to impreza cykliczna, czy to sukces pierwszej edycji o tym zdecydował?

Z góry założyłam, że HEARTrockowanie będzie imprezą cykliczną, a sukces pierwszej edycji tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że było to słuszne założenie.

Opowiedz, przedstaw muzyków biorących udział w akcji.

Gospodarzem wieczoru jest zespół The Kroach, w składzie Jasiek Popławski, Dominik Kublik, Kuba Oleszczuk i Mateusz Lewandowski- to oni prowadzą cały trzygodzinny koncert i zapraszają na scenę poszczególnych gości. Za klawiszami wspiera ich Mirek Skorupski (White Highway, Soundforged), który grał też z nami w ubiegłym roku i nauczył się wtedy 30 utworów w dwa tygodnie!  Na scenie ponownie pojawi się również dwóch muzyków, znanych głównie ze Studia Accantus- Paweł Izdebski oraz Paweł Skiba (Goosebumps). Drugi rok z rzędu będzie można też zobaczyć Rafała Inglota, bębniarza Groove Section, znanego na pewno wszystkim fankom Michała Szpaka. W projekt zaangażowali się także Juan Carlos Cano- wokalista Last Of The Real, Enclose oraz zwycięzca The Voice Of Poland 4., jak również finalista tegorocznej edycji, leader tarnowskiej grupy K.A.C- Maks Kwapień. Będziemy gościć także artystów zagranicznych- prosto ze Szwecji przyleci do nas Gabriel Keyes, młody i charyzmatyczny wokalista glam metalowego Crashdïet. Z Wielkiej Brytanii zaprosiliśmy natomiast Kiera Kempa, znanego obecnie jako Inklings, a wcześniej jako wokalistę Fearless Vampire Killers. Ponadto pojawią się także Michał Lonstar- jeden z najbardziej znanych muzyków country w Polsce, Janek Więckowski- wokalista Unemployed Lovers, który ma na swoim koncie między innymi trasę po USA u boku Piotra Rubika, a także cały zespół Wolf Spider- Wilczy Pająk- kompozytor i aranżer Piotr Mańkowski, Beata Polak, która udziela się także między innymi u norweskiego JORN’a, Przemek Marciniak oraz Mariusz Przybylski. W sumie osiemnastu artystów, o wielkich sercach.

Jakie były kryteria doboru tychże artystów?

Szukaliśmy artystów, którzy nie zamykają siebie w określonych ramach i normach, tylko podejmują się nowych muzycznych wyzwań, a przy tym chętnie wspierają akcje charytatywne.

Opowiedz też proszę na co głównie przeznaczone są dochody z koncertu, do kogo trafiają, jak dowiadujesz się, docierasz do potrzebujących dzieciaków?’

Dochód z koncertu, a także festiwalowego sklepiku przekazujemy na cele charytatywne.

Podczas pierwszej edycji wspieraliśmy Tomka Panka, małego chłopca z Rzeszowa, podopiecznego Fundacji Dzieciom- Zdążyć z Pomocą, zmagającego się z licznymi problemami neurologicznymi.  Dzięki zaangażowaniu artystów i publiczności, udało nam się zgromadzić 8444,37 zł na leczenie i rehabilitację Tomcia.  Bohaterką obecnej edycji jest natomiast przeurocza Michalina Bruhn- dwuletnia Radomianka, która to od urodzenia cierpi na SMA, czyli Rdzeniowy Zanik Mięśni. Jedynym lekiem, który przeciwdziała rozwojowi tej choroby jest Spinraza, nadal nierefundowana w Polsce. Zachęcam więc przy okazji do podpisania petycji o refundację terapii na SMA w naszym kraju: www.petycjeonline.com/petycja_sma. Jeżeli chodzi o to, jak docieramy do potrzebujących dzieciaków- Tomcio jest synkiem tak zwanych „znajomych znajomych”, natomiast Miśkę po raz pierwszy zobaczyliśmy na portalu pomagam.pl i odezwaliśmy się do Jej rodziców, Ewy i Marcina, którzy bardzo pozytywnie podeszli do naszej akcji.

Koncert z nazwy jest imprezą rockową, jednak wiem, że artyści wykraczają poza ten nurt. Planujesz w przyszłości jakieś niespodzianki gatunkowe.

Myślę, że właśnie fakt, iż dołączają do nas muzycy zupełnie niezwiązani na co dzień z cięższymi brzmieniami, jest niespodzianką gatunkową.  Mamy artystów, którzy na ogół obracają się w stylistyce rockowej, jak Gabriel Keyes czy Juan Carlos Cano lub Maks Kwapień, a z drugiej strony mamy też  Pawła Izdebskiego, którego zazwyczaj słyszymy w coverach utworów musicalowych, piosenek Disneya albo we własnej blue-popowej (jak sam ją określa) twórczości. Na HEARTrockowaniu w spokojnym Pawle budzi się jego dawno uśpiona dusza rockmana (nie każdy wie, że kiedyś śpiewał w kapeli metalowej;)). Mamy też Pawła Skibę, który na co dzień jest członkiem zespołu acapella- Goosebumps, a u nas rozgrzewa widownię, śpiewając Cherry Pie i rzucając kurtkę w publikę. Bardzo ciekawymi postaciami są również Janek Więckowski, śpiewający w melancholijnym Unemloyed Lovers ,Michał Lonstar, kompozytor, filmoznawca, tłumacz symultaniczny i do tego muzyk country, jak również Brytyjczyk- Kier Kemp, który po odejściu z rockowego FVK, zaczął własny projekt, który łączy w sobie indie rock, pop i elektronikę.

Czy myślisz już o kolejnej, trzeciej edycji i czy są plany, że koncert odbywał się częściej niż raz w roku?

Jak najbardziej, powoli myślę nad repertuarem i nad muzykami, do których mogłabym się odezwać. Plany na to, żeby koncert odbywał się więcej niż raz w roku tlą się z tyłu głowy, myśleliśmy z chłopakami o małej trasie po kilku miastach, ale na ten moment skupiamy się na tym, żeby jeden koncert był w stu procentach dopracowany!

Dzięki serdeczne za rozmowę i trzymamy kciuki za powodzenie tego niezwykłego koncertu!

 

Rozmawiał Przemek Kubajewski

Szczegóły dotyczące lutowej edycji HEARTrockowanie znajdziecie tutaj.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.