AMM

Niby felieton odc.25 – Czarne chmury

Tytuł bynajmniej nie komentuje obecnej pogody, bo ta jest zgoła odmienna. Czarne chmury zebrały się wirtualnie, bo mowa o kwestii jak najbardziej wirtualnej czyli serwisach streamingowych.

Najwięcej dostało się Tidalowi – a to fałszowanie statystyk, a to brak (od dłuższego czasu) należnych wypłat dla artystów i ich przedstawicieli. Do tego doszła mała aferka z cenzurą i usuwaniem muzyki, której twórcy nagrabili sobie w ostatnich latach z różnych powodów. Jednak czy to faktycznie powoduje, że ludzie przestają korzystać z tego typu serwisów?

Generalnie, muszę przyznać, że te parę lat temu, dokładnie w 2013 roku, zachwyciłem się, a nawet trochę zachłysnąłem tym zjawiskiem. Zacząłem wtedy korzystać z Wimpa (który dwa lata później przekształcił się w Tidal) i ogromnie podobało mi się to, że mam w jednej aplikacji tak duży zbiór, wyeksponowanie nowości, muzykę przed premierą. Plusem było też to, że Wimp bardzo mocno stawiał na muzykę alternatywną, nigdzie indziej niedostępną. Natomiast to wcale nie spowodowało, że przestałem kupować fizyczny nośnik. Wręcz przeciwnie, a nawet więcej. Korzystanie z serwisów spowodowało, że przestało korcić nie do końca legalne pobieranie rzeczy trudno dostępnych w Polsce lub przed premierą. Płyty kupowałem i kupuję ciągle.

Minęło parę lat, streaming jest w tym momencie czymś powszechnym, nie tylko jeśli chodzi o muzykę (przecież są filmy, seriale, e-booki), wg raportów wcale nie spowodowało to zmniejszenie sprzedaży nośnika. Na przestrzeni tego czasu, prawie wszyscy najwięksi są już w katalogach (łącznie z The Beatles i Metallicą), ugiął się nawet Peter Gabriel (całkiem niedawno). Także ogólnie jest fajnie. Natomiast oczywiście cały czas zdaję sobie sprawę (i stoczyłem głównie z Artystami mnóstwo dyskusji), że muzycy mają z odsłuchów figę z makiem. Jednak ja się upieram, że streaming to raczej forma promocji niż zarobku.

No cóż, zdania będą podzielone, tymczasem prawdopodnie dzisiaj pojawi się nowy album Kanye’go Westa. Tylko na streamingach.

peka

Category: AMM

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.