AMM

Prawykonania dwóch utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na rozpoczęcie 76. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej

Filharmonia Śląska na początek sezonu artystycznego zaplanowała prawykonania dwóch utworów znajdujących się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 18 września
w Filharmonii w Katowicach zabrzmi Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauzego, a tydzień później, 25 września – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego.

Podczas koncertu 18 września Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej prowadzona przez Yaroslava Shemeta po raz pierwszy wykona Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauzego – kompozytora o niespożytej kreatywności, śmiało poszukującego nieoczywistych rozwiązań brzmieniowych i chętnie odnoszącego się w swojej muzyce do aktualnych tematów społecznych.
W Exordium Zygmunt Krauze po raz kolejny zaprasza do dyskusji na ważny temat, tym razem wplatając w przejmującą warstwę muzyczną dzieła fragmenty Preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W utworze nie zabraknie również charakterystycznych dla twórczości Zygmunta Krauzego elementów performatywnych podkreślających słowno-muzyczny przekaz. Partię solową wykona dysponujący pięknym tembrem bas-barytonu Jarosław Bręk.

W kolejny piątek, 25 września, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej prawykonają dedykowaną Filharmonii kompozycję Mikołaja Piotra Góreckiego – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową. To dzieło kilkunastominutowe, jednoczęściowe, lecz składające się z wielu „sekcji”, które w partii sopranu wykorzystuje fragmenty Boskiej Komedii Dantego Alighieriego. Solistką będzie Bożena Bujnicka – sopranistka ceniona za unikalną barwę głosu i ekspresję aktorską, nagradzana wielokrotnie w konkursach krajowych i międzynarodowych.

 

18 września, godz. 19:00, Filharmonia Śląska, Katowice: Zygmunt Krauze – Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną

25 września, godz. 19:00, Filharmonia Śląska, Katowice: Mikołaj Piotr Górecki – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową (dzwony ad libitum)

Category: AMM

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.