AMM

Koncertowe wykonanie opery ahat-ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka połączone z premierą serii IMAGES od ANAKLASIS

Opera ahat-ilī – siostra bogów jednego z najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorów współczesnych Aleksandra Nowaka do libretta noblistki Olgi Tokarczuk zabrzmi w wersji koncertowej 31 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tego samego dnia do sprzedaży trafi blu-ray z rejestracją opery, inaugurując serię IMAGES, będącą częścią ANAKLASIS – wytwórni płytowej działającej pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

„Przejmujący operowy fresk”, „nowa wspaniała opera”, „współczesna propozycja operowa, która powinna być towarem eksportowym polskiej kultury” – ahat-ilī – siostra bogów powstała na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego na Sacrum Profanum 2018, gdzie po raz pierwszy została wykonana i zarejestrowana, od razu podbijając serca słuchaczy i zachwycając krytykę. Muzykę skomponował Aleksander Nowak, libretto – na podstawie własnej powieści – napisała noblistka Olga Tokarczuk. Spektakl wyreżyserowała Pia Partum, a autorką scenografii premierowego pokazu jest Magdalena Maciejewska. Postacie ludzkie śpiewają współczesnym angielskim, natomiast bogowie i demony posługują się językami przeszłości: akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim. Już ten zabieg wprowadza w istotę ahat-ilī refleksję na temat przenikania się – czasem w postaci konfliktu – porządku boskiego z ludzkim.

31 sierpnia o godz. 19:00 podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 zabrzmi w wersji koncertowej jedna
z najważniejszych oper XXI wieku w wykonaniu znakomitych solistów: Joanny Freszel, Urszuli Kryger, Ewy Biegas, Jana Jakuba Monowida, Sebastiana Szumskiego, Bartłomieja Misiudy i Szymona Kobylińskiego. Towarzyszyć im będzie wyśmienita Camerata Silesia oraz AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją niezastąpionego Marka Mosia.
W wydarzeniu weźmie udział noblistka, która zasiada w kapitule nagrody. Bilety dostępne są w sklepie internetowym ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Na wydarzenie zapraszają Instytut Kultury Miejskiej i Muzeum Gdańska.

Rozkoszuj się wybitnymi realizacjami polskiej muzyki scenicznej wraz z ANAKLASIS! Seria IMAGES, będąca częścią marki ANAKLASIS, dokumentuje na krążkach blu-ray realizacje najważniejszych dzieł scenicznych ostatnich lat. Oprócz rejestracji, na każdym krążku znajduje się film dokumentalny poświęcony twórcy, zrealizowany we współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Telewizją Polską S.A. Serię IMAGES zainauguruje krążek ANA 001 z rejestracją premierowej realizacji opery ahat-ilī – siostra bogów. Na płycie znajduje się również film dokumentalny Operacja opera w reżyserii Jana Sosińskiego. Jego bohaterem jest Alek Nowak, wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej i oryginalny, śmiały kompozytor, laureat Paszportu „Polityki”, który otrzymał m.in. za ahat-ilī, bo dzieło „przywraca wiarę w przyszłość opery”.

Krążek dostępny będzie w księgarni PWM i na pwm.com.pl, a także na empik.com, swiatksiazki.com oraz w dobrych księgarniach muzycznych w Polsce.

Już jesienią dostępne będą również dwa kolejne wydawnictwa od ANAKLASIS
w serii IMAGES! Do dystrybucji trafi rejestracja Bildbeschreibung Agaty Zubel oraz Audycji V Andrzeja Krzanowskiego wraz z filmami dokumentalnymi o kompozytorach. Szczegóły niebawem!

Category: AMM

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.