AMM

Jaubi “Nafs at Peace” – proces duchowego oczyszczenia

Wiosną 2019 roku rozpoczęła się historia niecodziennej współpracy na linii Pakistan, Polska i Wielka Brytania. Marek “Latarnik” Pędziwiatr doskonale znany z zespołów EABS i Błoto oraz brytyjski saksofonista Tenderlonious, byli krótko przed wydaniem wspólnego albumu Slavic Spirits. Po wielu godzinach podróży z przesiadkami w Londynie, Rzymie i Dubaju w końcu przylecieli do omijanego przez turystów Lahore, by wraz z kwartetem Jaubi nagrać muzykę, która będzie łączyć tradycje dwóch różnych od siebie kultur – zachodu i wschodu. Nikt wtedy nie podejrzewał, że przyniesie to aż takie efekty.

Ta niecodzienna kooperacja zapoczątkowana z inicjatywy pakistańskiego kwartetu Jaubi przyniosła szereg wydawnictw, które w postaci klasycznych rag najpierw pojawiły się w londyńskiej oficynie 22a Music i szybko stały się gratką kolekcjonerów płyt na całym świecie. Był to zaledwie przedsmak tego, co zostało przygotowane później przez Astigmatic Records. Po świetnie przyjętym singlu Satanic Nafs oraz prezentowanym przez wielu DJów na świecie przebojowym remixie od The Gaslamp Killera (Brainfeeder), wydanym w marcu tego roku przyszedł czas na danie główne – czyli album Nafs at Peace, który krótko przed premierą został ogłoszony przez The Guardian albumem miesiąca, doceniony i szeroko opisany przez legendarny magazyn DownBeat, a Gilles Peterson w swoim legendarnym programie w BBC Radio wykrzykiwał na antenie: What an incredible album!”.

Większość kompozycji oraz ich nagrania powstały w ciągu 6 dni w Riot Studio w pakistańskim Lahore, dodatkową sesję zorganizowano  z udziałem norweskiego chóru The Vox Humana Chamber Choir w Oslo (Newtone Studio), który odpowiada za piękne otwarcie tego wyjątkowego albumu.

Celem Jaubi jest pokazanie duchowego wymiaru Koranu, którego wersety stały się inspiracją dla koncepcji albumu. Współpracując z muzykami z innych gatunków i kultur, powstała uniwersalna i ponadczasowa mieszkanka północno-indyjskiej muzyki klasycznej, hip-hopu i uduchowionego jazzu.

Nafs (نَفْس) to arabskie słowo oznaczające „jaźń” / „duszę”. Istnieją trzy poziomy Nafs opisane w Koranie; (I) Dusza skłonna do zła. (II) Dusza świadoma wykroczeń które popełniła, skłonna do skruchy i żalu za grzechy. Bierze udział w walce o oczyszczenie. (III) Dusza spokojna. Singiel Satanic Nafs dotykał pierwszego poziomu, któremu ulega ludzka natura. Album Nafs at Peace ma za zadanie muzycznie zmierzyć się z poziomem drugim i trzecim. Dlatego kompozycje nie były wcześniej skrzętnie zaplanowane. Głównym motorem napędowym było przelanie swoich traum związanych ze śmiercią, rozwodem, bezrobociem, problemami z narkotykami czy nawet więzieniem. Doświadczenia te muzycy przelali na sesje nagraniowe, które posłużyły jako duchowa ścieżka do transcendencji i duchowej czystości.

Debiutancka płyta Jaubi Nafs at Peace ukaże się 28 maja 2021 roku nakładem Astigmatic Records. Krążek będzie dostępny na płycie winylowej, CD oraz na wszystkich platformach streamingowych.

Category: AMM

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.