AMM

Gorące nazwiska, legendarne składy i ksywy, o których będzie głośno – zaczynamy odliczanie do drugiej edycji festiwalu Great September

Przygotuj się na setki koncertów i spotkań, występy gwiazd i muzycznych odkryć. Ogłaszamy dziś pierwszych wykonawców kolejnej odsłony festiwalu Great September. A to dopiero początek!

 

Artyści poszukujący, ale i ci, którzy już znaleźli swoje miejsce na scenie. Żywe legendy, od których wciąż można się wiele nauczyć i debiutanci, wyznaczający nowe kierunki w muzyce. Na Great September, czyli organizowany przez Fundację Independent i Miasto Łódź festiwal showcase’owy w Polsce, zaprosiliśmy ponad stu wykonawców, by jak najlepiej i jak najszerzej pokazać bogactwo polskiej sceny muzycznej.

Pojawi się wśród nich Kaśka Sochacka, czyli muzyczne objawienie ostatnich lat. W 2021 roku wygrała Sanki – plebiscyt na najciekawszą nową twarz w polskiej muzyce, w 2022 zgarnęła Fryderyki za debiut roku i najlepszy album indie pop. Dzisiaj jest jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia, znakomicie wypadającą na żywo.

Po bardzo udanym i gorąco komentowanym występie na pierwszej edycji Great September, do Łodzi wróci Jann – klasycznie wykształcony, ale oddany muzyce z pogranicza popu i alternatywy wokalista, który po debiucie na naszym festiwalu szybko stał się ulubieńcem publiczności. Niesiony swoim singlem „Gladiator”, z pewnością podbije festiwalową scenę raz jeszcze.

Ta już czeka na silną reprezentację rodzimego hip-hopu, który na Great September wybrzmi w swoich najlepszych odsłonach. W Łodzi zamelduje się Włodi – współtwórca kultowych na rapowej scenie składów Molesta i Parias oraz autor siedmiu solowych płyt (w tym najnowszej „HHULTRAS”). Na żywo usłyszymy też reprezentanta Wrocławia, cierpliwie budującego swój wizerunek i klimat kolejnych wydawnictw, Guziora, a także chłopaków z Krakowa, którzy wiedzą, jak grać twardo, choć z dystansem – ekipę Ćpaj Stajl.

Nie zabraknie również młodszego, przebojowego pokolenia raperów. Z materiałem z wydanego w 2023 roku debiutu „Mowa węży”, na którym gościli m.in. Kaz Bałagane oraz Malik Montana, wystąpi reprezentant Łodzi – Asster. Na Great September pojawi się też Nypel – świeży nabytek wytwórni SBM Label, który z wizyty w „Hotelu Maffija 2” wrócił Diamentową Płytą. Z NOBOCOTO Studio, gdzie nagrywano najsłynniejsze płyty hiphopowe w Polsce, przyjedzie Bryan – wcześniej pracujący jako realizator, teraz wydający własną muzykę. Co to znaczy być „Up!”, jak nawija w jednym ze swoich najnowszych singli, pokaże nam pochodzący z warszawskiego Gocławia Młody West. A OSQAR – 21-latek z Lubina – jak brzmi na żywo wydany w Def Jamie, a potem bardzo dobrze przyjęty, numer „Bergamotka i paczula”.

Na Great September mieszają się gatunki muzyczne, spotykają też różne pokolenia artystów. I to przy wyjątkowych okazjach! Podczas drugiej edycji świętować będziemy okrągłe jubileusze prawdziwych legend polskiej sceny: 40-lecie zespołów Moskwa oraz Wanda i Banda. 55 lat po swoim debiucie na estradzie zaśpiewa u nas również jedna z najwybitniejszych wokalistek, Alicja Majewska.

Co znaczy międzypokoleniowe połączenie pokaże nam Kajetan Wojas – młody wokalista nagrywający z jednym z najważniejszych producentów w historii polskiego hip-hopu, Magierą. Jan Emil Młynarski & Brass Federacja przypomną przedwojenne tanga i walce, a Trebunie-Tutki & Quintet Urmuli podzielą się miłością do prastarych tradycji muzycznych i górskich szczytów.

Na Great September będziemy też gościć artystów znanych zagranicznej widowni i oklaskiwanych na światowych festiwalach. Bardzo ceniona poza Polską Trupa Trupa przypomni w Łodzi materiał ze swojej ostatniej jak dotąd płyty „B FLAT A”. Choć na pewno nie tylko. Daniel Spaleniak, po piosenkach granych w najpopularniejszych amerykańskich serialach, przyjedzie do nas z najnowszym, bardzo filmowym albumem „Tape V”. A Peter J. Birch, który już od ponad dekady czaruje ludzi swoją wizją folku, country i americany, zaprezentuje się w nowej, bo polskojęzycznej odsłonie.

„Powiew świeżej energii” – tak zapowiadaliśmy koncert Dawida Tyszkowskiego na pierwszej edycji Great September i z nieskrywaną radością ogłaszamy, że w tym roku ta przyjemna sytuacja się powtórzy. Autor bardzo dobrze przyjętej epki „Nadal nie śnię” wróci do Łodzi bogatszy o koncertowe doświadczenia, które zbierał supportując m.in. Ralpha Kaminskiego oraz zespół Karaś/Rogucki, i na pewno z nowymi pomysłami.

Świeżych pomysłów nigdy nie brakuje zespołowi Błoto, założonemu przez muzyków innego cenionego składu – EABS. Mają na swoim koncie już trzy świetnie brzmiące albumy, na których szukają wciąż nowych rozwiązań, pchających jazz do przodu. W nagraniach zespołu słychać szacunek do klasyki gatunku, ale i fascynację hip-hopem, muzyką elektroniczną i klubową, co szczególnie zyskuje na żywo.

Podczas drugiej edycji Great September zagrają również: Ranko Ukulele, koko die, Hubert., The Cassino, Agata Radziszewska, Älskar, Marcel Baliński Trio, Stach Bukowski, Bart Gałązka, Magda Kluz, Gołębie, Zachwyt, Kuba i Kuba, Polski Zespół, bogdan sėkalski, Smutny Tuńczyk, Furda, Biały Falochron, po prostu Kajtek, Bielas i Marynarze, Jan Bąk, we watch clouds, trujące kwiaty, pawlack, OATS, hage-o, Kamil Kempinski, Tony myśli, Pola Chobot & Adam Baran, Markus IVI, NOSTALG1A i Serca. Ale to dopiero początek naszych ogłoszeń – kolejne nazwiska i festiwalowe atrakcje ujawnimy wkrótce.

„Bardzo się cieszę, że festiwal Great September po raz drugi odbędzie się w Łodzi i jestem przekonany, że w bardzo ciekawej ofercie festiwalu, każdy fan muzyki będzie mógł zgubić się nie tylko w ciekawych dźwiękach nowych zespołów, ale też wyjątkowych lokalizacjach” – zaprasza do Łodzi Piotr Kurzawa, Dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń,  Partnera Strategicznego Great September.

Główna scena imprezy będzie niebiletowana i dostępna dla wszystkich fanów dobrej muzyki! Przez trzy festiwalowe dni w Łodzi obok koncertów na dużych, jak i mniejszych, bardzo klimatycznych scenach, wtopionych w niesamowitą architekturę miasta, odbędą się jeszcze liczne spotkania. Z muzykami, menedżerami, promotorami, twórcami teledysków i projektów graficznych, realizatorami dźwięku, fotografami oraz innymi fascynującymi ludźmi, którzy na co dzień tworzą branżę muzyczną.

Great September to jej wielkie święto. W Łodzi słuchać będziemy na żywo najlepszej polskiej muzyki oraz rozmawiać o niej – jak nigdzie indziej – w nieformalnych sytuacjach. Także przy okazji licznych wydarzeń towarzyszących, wystaw i warsztatów, które pozwolą jeszcze lepiej niż dotąd zatopić się w bogactwie polskiej sceny muzycznej.

Karnety na festiwal, obejmujące wstęp na wszystkie koncerty oraz dodatkowe atrakcje, są już w sprzedaży w cenie 179 zł.

Great September Showcase Festival & Conference: 14-16 września, Łódź.

Partner główny: Miasto Łódź

Mecenas: mBank, Mastercard

Sponsor: Czujesz Klimat? Rossmann

Partner strategiczny: Łódzkie Centrum Wydarzeń

Więcej informacji:

WWW: www.greatseptember.pl

Facebook: https://www.facebook.com/GreatSeptember

Instagram: https://www.instagram.com/great_september/

Category: AMM

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.