AMM

Wojciech Lichtański Questions – Iga [RECENZJA]

Wielu znakomitych polskich muzyków jazzowych, tych najbardziej reprezentatywnych dla gatunku przeszło na emeryturę, wielu też odeszło na zawsze. Jednak polski jazz ma się bardzo dobrze, bo to nowe pokolenie można nazwać jego ekstraklasą. Jest w niej z pewnością saksofonista Wojciech Lichtański, który udowadnia to nowym albumem Iga.

Cały projekt, któremu dowodzi lider, nazywa się Wojciech Lichtański Questions i jak wyjaśnia muzyk na łamach „Jazz Press” płyta jest: „ (…)zbiorem pytań, które zadawał sobie podczas komponowania. „Te utwory to odzwierciedlenie ważnych dla mnie momentów, które miały miejsce w ciągu ostatnich trzech lat” – wyjaśnia Lichtański.

Pomijając kwestię metafizyczną to po prostu bardzo dobry jazz, który ma świetnego aktora głównego, czyli saksofon Lichtańskiego, ale muzycy mu towarzyszący klasą nie odbiegają od lidera. Mnie zachwyca zwłaszcza pianista (tutaj również gra na akordeonie) Mateusz Pałka – nie znałem go wcześniej, na pewno będę przyglądał mu się w przyszłości. Oczywiście sekcja rytmiczna Dworak – Dobosz mocno daje radę.

Cały album jest mocno eklektyczny, bo mamy tutaj utwory przepełnione nastrojami – choćby tutułowa Iga, zaczynająca się nostalgicznie, rozpędzając się (kolejne ukłony dla Mateusza Pałki). Mnie najbardziej podoba się numer Auto, auto? najmocniej, według mnie, pokazujący walory wszystkich zebranych muzyków.

Bardzo dobra płyta, która pokazuje, że Polska jazzem stoi i że mamy naprawdę wielu wspaniałych muzyków tego młodszego pokolenia. Warto sięgnąć po Igę, zostanie z nami na dłuższy czas.

peka

Category: AMM

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.